Начало » Анди Бърнам влиза в битката за лидер на лейбъристите
Политика

Анди Бърнам влиза в битката за лидер на лейбъристите

Анди Бърнам влиза в битката за лидер на лейбъристите
Кадър: БТА/АП
Кметът на Голям Манчестър Анди Бърнам е сред кандидатите за наследник на Киър Стармър и за премиер на Великобритания. Уес Стрийтинг вече обяви подкрепа за него.

Бърнам потвърди намерението си косвено в коментар в социалните мрежи по повод оставката на Киър Стармър. По думите му преходът трябва да бъде организиран и отговорен, а той ще се включи в този процес, предаде Би Би Си.

Подкрепа и политически шанс

Бившият министър на здравеопазването Уес Стрийтинг, смятан досега за друг основен претендент, заяви, че ще подкрепи Бърнам. Стрийтинг подаде оставка след изборите през май и каза, че е загубил доверие в ръководството на Стармър.

Очаква се по-късно днес Бърнам да положи клетва като член на британския парламент в Уестминстър, Лондон. Това е важно, защото само действащ депутат може да наследи Стармър.

Силен резултат в Мейкърфийлд

Преди дни Бърнам спечели частични избори в Мейкърфийлд, Северозападна Англия, и победи убедително крайнодясната партия на Найджъл Фараж “Реформирай Обединеното кралство”. Според Си Ен Ен това му дава сериозен тласък и засилва тезата на съюзниците му, че именно той може да спре електоралния спад на лейбъристите.

Бърнам е бил депутат 16 години, стигнал е до поста министър на здравеопазването и два пъти неуспешно се е кандидатирал за лидер на партията. По-късно напуска Уестминстър, за да стане кмет на Манчестър, а през последните години се утвърждава като един от най-популярните политици в страната.

Сроковете за надпреварата

Номинациите за наследник на Стармър като председател на Лейбъристката партия започват на 9 юли и трябва да приключат до средата на месеца, съобщи БТА. Ако състезанието се окаже оспорвано, нов лидер ще бъде избран до септември.

Още новини

  • Намерете ни във Фейсбук