Генералното консулство на България в Солун предупреди за засилен контрол и повече санкции срещу български водачи в Гърция. Информацията е разпространена след зачестили сигнали за глоби при непоставен предпазен колан, съобщи БТА.
Какви са санкциите
Според гръцкия Кодекс за движение по пътищата водачът се наказва с 350 евро глоба и отнемане на шофьорската книжка за 30 дни. Ако пътникът не е с колан, санкцията е 150 евро както за него, така и за водача, дори шофьорът да е бил обезопасен.
При първо повторение глобата скача на 1000 евро, а книжката се отнема за 180 дни. При второ повторение санкцията е 2000 евро и отнемане на книжката за до 1 година.
Други нарушения по пътищата
От българското Министерство на външните работи напомнят още, че при алкохол над 1,10 промила в Гърция се налагат 1200 евро глоба, отнемане на книжката за 180 дни, спиране на автомобила от движение и лишаване от свобода от два месеца до пет години.
За използване на мобилен телефон по време на шофиране глобата е 350 евро и отнемане на книжката за 30 дни. При превишаване на скоростта с над 50 км/ч санкцията е 700 евро и отнемане на книжката за 60 дни, а при движение над 200 км/ч или участие в нерегламентирани гонки – 2000 евро и отнемане на книжката за една година. За шофиране без свидетелство е предвидена глоба от 1000 евро и забрана за управление за една година.
Промяна за автомобилните аптечки
Новите изисквания за съдържанието на автомобилните аптечки в Гърция са отложени за 1 януари 2027 г. Първоначално те трябваше да влязат в сила от 1 юли 2026 г., но властите дадоха допълнително време на водачите да се подготвят.
























