След оставката на Киър Стармър политическата нестабилност във Великобритания се запазва, а през последните 10 години страната смени шестима министър-председатели, пише “Франс прес”, цитирана от БТА.
Премиери, напуснали предсрочно
Стармър е шестият лидер за периода и първият от Лейбъристката партия. Останалите, които си тръгнаха предсрочно от “Даунинг стрийт” 10, бяха консерватори.
- Дейвид Камерън – 24 юни 2016 г.
- Тереза Мей – 24 май 2019 г.
- Борис Джонсън – 7 юли 2022 г.
- Лиз Тръс – 20 октомври 2022 г.
- Риши Сунак – 5 юли 2024 г.
- Киър Стармър – 22 юни 2026 г.
Какво доведе до оставките
Първите двама премиери паднаха жертва на Брекзит. Камерън подаде оставка в навечерието на референдума, след като сам насрочи вота, въпреки че подкрепяше оставането в ЕС. Мей си тръгна, след като парламентът три пъти отхвърли договореното споразумение с Брюксел.
Борис Джонсън беше принуден да се оттегли след поредица от скандали, включително “Партигейт”. Лиз Тръс напусна само 49 дни след встъпването си в длъжност заради предизвиканата от нейната икономическа програма финансова и политическа криза. Риши Сунак си тръгна след тежката изборна загуба на консерваторите, която сложи край на 14-годишното им управление.
Според “Франс прес” Стармър е бил политически отслабен през последните месеци, а напрежението е нараснало и след напускането на петима негови министри. През последните седмици страната беше разтърсена и от антимигрантски протести.
Би Би Си съобщава, че досегашният кмет на Манчестър Анди Бърнам е сред кандидатите за нов лидер на Лейбъристката партия и премиер на Великобритания. А котаракът Лари, който живее на “Даунинг стрийт” 10, вероятно ще посрещне и следващия британски министър-председател.
























