Киър Стармър подава оставка като премиер на Великобритания и като лидер на Лейбъристката партия, съобщи Би Би Си. Той направи изявлението пред “Даунинг стрийт”.
Решението и сроковете
Стармър каза, че тази сутрин е разговарял с крал Чарлз, за да го информира за решението си. По думите му ръководството на лейбъристите трябва да изготви график за номинациите и избора на нов лидер.
Номинациите ще бъдат отворени на 9 юли и трябва да приключат до края на лятото. Това означава, че нов лидер на партията може да заеме поста си преди завръщането на парламента през септември. Дотогава Стармър остава министър-председател.
Политическият натиск
Оставката идва по-малко от две години след убедителната победа на лейбъристите на парламентарните избори. Стармър призна, че е “чул отговора” на партията си на въпроса дали е най-подходящият човек да я поведе към следващите избори и приема този отговор “с добронамереност”.
Той добави, че всяко негово решение е било водено от желанието да поставя “страната, която обичам, на първо място”.
Какво предшестваше обявлението
Преди ден “Обзървър” съобщи, че се очаква Стармър да подаде оставка в понеделник и да представи график за оттеглянето си, припомня Ройтерс. Натискът върху него се засили, след като политическият му съперник Анди Бърнам спечели място в британския парламент и получи възможност официално да оспори лидерството в партията.
В неделя американският президент Доналд Тръмп коментира очакваната оставка, като заяви, че Стармър се е провалил по два важни въпроса – имиграцията и енергетиката. Тръмп посочи и че премиерът не е отворил Северно море за повече добив на петрол.
























