Гребци и риболовци протестираха край язовир “Николово” и поискаха спешен ремонт на дигата, както и възстановяване на нормалното водно ниво. Според БТА недоволните са се събрали до Гребната база на водоема.
Петиция до Община Русе
Директорът на Спортното училище “Майор Атанас Узунов” в Русе Евгени Недев съобщи, че е подготвена петиция до Община Русе. Документът ще бъде прочетен и внесен в Общинския съвет на предстоящото му заседание тази седмица.
Петицията е подкрепена от спортни клубове, риболовни сдружения, жители, представители на бизнеса и любители на природата. Те искат общината да обяви ясен график за ремонтните дейности, да отчете как са използвани вече осигурените от държавата средства и да посочи срок за мерките по възстановяване на водното ниво.
Опасения за спорт и екология
Недев посочи, че продължителното ниско ниво на водата застрашава както екосистемата, така и спортните дейности. По думите му при сегашния режим на изпускане се нарушава кислородният баланс и има риск от масово измиране на риба.
Той припомни, че след проливните дъждове през октомври миналата година и овлажняването на почвата от страната на сухия откос на дигата се е появило повърхностно свлачище. Тогава в района беше обявено бедствено положение, част от водата беше източена, а кметът Пенчо Милков заяви, че дигата се нуждае от цялостен капиталов ремонт.
Спортните клубове са в затруднение
Главният треньор на клуба по кану-каяк “Локомотив” Русе Ева Пашева каза, че вече девет месеца не може да се провежда нормален тренировъчен процес. Тя обясни, че ниското ниво на водата и тинята създават опасност за състезателите и ограничават тренировките до района около базата.
Цоньо Григоров от клуба по академично гребане “Локомотив” заяви, че условията са довели до сериозни трудности при задържането на състезатели и броят на гребците е намалял близо наполовина.
Организаторите предупредиха, че ако не започнат конкретни действия по ремонта и възстановяването на водното ниво, ще има нови протести пред Община Русе.






















